Top

Arkusze maturalne – dlaczego tak ważne jest aby je robić?

Chyba każdy Maturzysta wie, że przygotowania do matury bez robienia arkuszy maturalnych to tak jakby robić trening i nawet się przy nim nie spocić. Dobre przygotowanie do matury musi wiązać się ze zrobieniem jak największej ilości arkuszy maturalnych. Dlaczego to takie ważne? Jeśli jeszcze ktoś z Was ma wątpliwości już tłumaczę!

 

  1. Stwarzasz sobie warunki jak podczas egzaminu – mniej się stresujesz więcej przewidujesz.

Jeśli już w domu stworzysz sobie warunki podobne do tych jakie panują na maturze będziesz lepiej przygotowany na to, co spotka Cię w dniu matury. Po zrobieniu w domu odpowiedniej ilości arkuszy        będziesz wiedzieć czego można spodziewać się na egzaminie bo:

  • zauważysz że schemat jest prawie zawsze ten sam, a zadania potrafią być do siebie podobne,
  • jesteś w stanie lepiej kontrolować czas, bo przecież robiłeś już to w domu nieraz,
  • jesteś spokojniejszy, bo czujesz że robisz coś nie po raz pierwszy, ale po raz kolejny

 

  1. Twój mózg pracuje cały czas na wysokich obrotach.

Wyobraź sobie, że przez 2 godziny robisz cały czas podobne zadania. Po którymś z kolei Twój mózg wyłączy się, a zadania będziesz rozwiązywać machinalnie i automatycznie. Robiąc arkusze maturalne spotykasz się co chwila z innym zagadnieniem. Skaczesz z tematu na temat, co powoduje że Twój mózg jest cały czas na najwyższych obrotach. Przetwarza, analizuje i rozwiązuje problemy, a to co właśnie chodzi!

 

  1. Powtarzasz w najlepszy z możliwych sposobów.

Jeśli chcesz powtarzać materiał nie siadaj z książką i nie czytaj po kolei tematu za tematem. No chyba, że cierpisz na bezsenność i ma być to metoda na szybsze zaśnięcie 😉 Nie ma lepszej powtórki niż robienie przeróżnych zadań z przeróżnych działów i tematów w przeróżnej kolejności.  To właśnie umożliwiają Ci arkusze maturalne! Arkusze sprawiają, że powtarzasz materiał nieschematycznie. Masz do czynienia z różnymi działami w różnej kolejności co sprawia że masz pogląd na całą swoją wiedzę. Skacząc z tematu na temat jesteś w stanie stwierdzić w czym czujesz się naprawdę dobry, a nad czym trzeba jeszcze popracować.

 

  1. Uczysz się na błędach.

Nie przejmuj się jeśli będziesz popełniać błędy lub nie będziesz wiedzieć jak rozwiązać zadanie. O to właśnie chodzi w nauce! Jeśli popełnisz błąd podczas przygotowań tzn., że nie popełnisz go już na maturze. Możesz założyć sobie tzw. zeszyt błędów. Każdy błąd zapisz, przeanalizuj, poproś kogoś o wytłumaczenie. Gwarantuję Ci, że jeśli sprawiające Ci wcześniej problem zagadnienie pojawi się na maturze, od razu będziesz wiedzieć czego nie robić, a co należy zrobić.

 

No dobra, to kiedy zacząć?

Wiemy już dlaczego warto robić arkusze maturalne. Ale kiedy zacząć je robić? Oczywiście najlepiej jak najwcześniej, aby przerobić ich jak najwięcej. Aby jednak spełniało to swoją funkcję musisz mieć już pewną wiedzę. Jeśli czujesz, że rozumiesz już większość zagadnień lub jakiś konkretny blok tematyczny (np. całą chemię nieorganiczną) zacznij robić arkusze. Jeśli podczas rozwiązywania zadań widzisz, że posiadasz jeszcze zbyt szczątkową wiedzę i niestety zbyt dużo zadań Ci nie wychodzi daj sobie czas, bo zamiast powtarzania materiału może narastać jedynie frustracja i zdenerwowanie.

 

To jak? Idziemy robić arkusze? 🙂