POLIGON rachunkowy dla chemików – moja opinia
POLIGON rachunkowy dla chemików – moja opinia
Dziś przychodzę do Was z postem na temat zbioru zadań „Poligon rachunkowy dla chemików” wydawnictwa PWN. Jaka jest moja opinia na jego temat? Co w nim znajdziesz? Dla kogo jest przeznaczony? Jakie są plusy i minusy? Przeczytaj, a dowiesz się czy powinieneś mieć go w domu.
Efekt mylnego pierwszego wrażenia.
Po pierwszym kontakcie z tym zbiorem nie ukrywam, że byłam rozczarowana. Ale czy dlatego, że ten zbiór jest zły? Nie, zdecydowanie nie. Zresztą zaraz będę polecać go pewnej grupie. Skąd więc to rozczarowanie? Myślę, że miałam co do niego inne oczekiwania. Jest to związane m.in. z nazwą zbioru, a raczej jednym słowem: „POLIGON”. Nie wiem jak Wam, ale mi poligon kojarzy się z czymś ciężkim do przejścia, z czymś co wymaga bardzo dużo zaangażowania, trudu i pracy. Dlatego też, jak tylko zobaczyła nazwę nastawiłam się, że trzymam przed sobą książkę wymagającą, w której zadania są na wysokim poziomie trudności. Poza tym widzimy, że zbiór przeznaczony jest dla „CHEMIKÓW”, co sugerowałoby, że przeznaczony jest dla osób o ugruntowanej wiedzy chemicznej. Może nawet dla osób o wykształceniu chemicznym? Jak jest więc naprawdę?
To co zastajemy w środku jest zupełnie odmienne od tego, co sugerują nam autorzy w tytule czy opisie zbioru i stąd właśnie moje rozczarowanie. Gdybym nie nastawiała się na coś innego, moje pierwsze wrażenie na pewno byłoby pozytywne. Wyobraźcie sobie, że nastawiacie się na duży tort, a otrzymujecie tylko małego cukierka. Cukierek dobra rzecz, no ale jednak cały czas myślicie o torcie 😉 Abyście Wy uniknęli niepotrzebnego rozczarowania i przedstawiam Wam moją opinię!
Co znajdziemy w środku?
W zbiorze nie znajdziesz zadań z przekroju całej chemii. Zawartych jest w nim 6 rozdziałów, dotyczących przede wszystkim zadań obliczeniowych, a mianowicie:
- Wprowadzenie do obliczeń chemicznych
- Podstawowe definicje i prawa chemiczne
- Roztwory związków chemicznych
- Przeliczanie stężeń roztworów
- Reakcje utleniania i redukcji
- Stechiometria
Jaki jest poziom tych zadań? Są to idealne zadania dla osób rozpoczynających naukę chemii lub dla osób, które mają problemy z rozwiązywaniem zadań obliczeniowych. Są to zadania podstawowe, proste, które zalecałabym wykonywać na samym początku przygody z danym tematem. Umożliwiają zrozumienie tematu, wdrożenie się i przećwiczenie go. Gdy jednak ktoś rozumie już sposób wykonywania zadań lub przygotowuje się do matury z chemii, zdecydowanie należy przejść do zadań bardziej skomplikowanych, nieszablonowych i nieschematycznych, wymagających więcej wysiłku – tutaj takich nie znajdziecie.
Co poza zadaniami? Wszystkie tematy poprzedzone są krótkim, jasno i klarownie przedstawionym wstępem teoretycznym z szeroko opisanymi przykładowymi zadaniami wraz ze sposobem rozwiązania. Na końcu znajdują się też odpowiedzi do każdego zadania.
Dla kogo przeznaczony jest ten zbiór?
Na pewno nie dla wszystkich. Według autorów, zbiór przeznaczony jest dla studentów i „pozwoli przetrwać studentom pierwszych lat studiów chemicznych oraz kierunków pokrewnych”.
Jak już wspomniałam, zbiór zawiera najprostsze, podstawowe zadania, które mają za zadanie rozpocząć Twoją drogę z chemicznymi obliczeniami. Dlatego nie sugeruj się opisem i jeśli nie jesteś studentem, lecz początkującym licealistą to zbiór jest właśnie dla Ciebie. Zbiór ten jest też bardzo dobry jeśli nadal masz problemy z rozwiązywaniem zadań rachunkowych. Jeśli nie rozumiesz tematu i nie potrafisz rozwiązywać trudniejszych zadań, musisz wrócić do podstaw i zacząć od prostszych zadań, stopniowo przechodząc do coraz bardziej wymagających. Dobrze więc korzystać z tego zbioru na początku nauki chemii i polecam go na tzw. pierwszy rzut.
Jeśli przygotowujesz się do matury, znasz chociażby podstawy i zależy Ci na wykonywaniu zadań, które wymagają kombinowania, nieschematycznego myślenia i są podobne do zadań, które pojawiają się na maturach – odpuść, zbiór nie jest dla Ciebie i nie warto w niego inwestować na tym etapie.
Podsumowanie czyli plusy i minusy.
PLUSY:
- Wstęp teoretyczny przed każdym tematem.
- Przykładowe rozwiązania zadań.
- Odpowiedzi do każdego zadania.
- Odpowiedni poziom do nauczenia się rozwiązywania zadań zupełnie od podstaw.
MINUSY:
- Wprowadzanie w błąd, jeśli chodzi o przeznaczenie zbioru zadań (tytuł, wstęp, opis zbioru).
- Brak wszystkich tematów (rachunki dotyczące np. szybkości reakcji, równowagi reakcji, dysocjacji, pH)
- Brak zadań przygotowujących pod nową maturę (bardziej skomplikowane, nieschematyczne, nieszablonowe)
Krótko i na temat.
Czy polecam? – TAK
Czy dla wszystkich? – NIE