Znaczenie badania kolonoskopowego w praktyce klinicznej

Obecnie bardzo wiele się mówi na temat znaczenia kolonoskopii w diagnostyce raka jelita grubego. Badanie to jako przesiewowe jest zalecane w wieku od 55-65 lat w odstępie przynajmniej co 10 lat. Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych występującym zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Bardzo ważne okazuje się badanie kolonoskopowe, które na wczesnym etapie pozwala usuwać gruczolaki oraz skutecznie podejmować działania terapeutyczne.

Jak wygląda badanie?

Badanie powszechnie jest uznawane za nieprzyjemne, dlatego też podejmuje się wszelkich działań mających na celu zredukowanie tego stresu. Dlatego też coraz popularniejsza staje się kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym, która jest lepiej tolerowana przez pacjentów i pozwala lekarzowi o wiele sprawniej wykonać badanie.

Jak można zrobić to badanie?

Badanie to nie jest refundowane – jedynie u dzieci podejmuje się próby wykonania kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym i jest to w pełni refundowane. Koszt badania wraz ze znieczuleniem może jednakowoż przekraczać 2000 złotych.