U chorych z przerwaną ciągłością rdzenia od poziomu Th5 wzwyż może ‚dojść do znacznego wzrostu ciśnienia po podrażnieniu trzewi, np. po rozciągnięciu pęcherza moczowego lub odbytnicy. W celu opanowania tego można użyć heksametonium. Około 40% tych chorych, którzy mają być poddani operacji, wymaga anestezji, gdyż trudno mieć pewność, że uszkodzenie rdzenia jest całkowite. W okresie 14-28 dni po wystąpieniu paraplegii niebezpieczne może być użycie sukcynylocholiny. Przyczyną jest zwiększony poziom potasu w osoczu, powodujący niewydolność mięśnia sercowego po podaniu sukcynylocholiny00.
Należy pamiętać o następujących czynnikach: 1) pobudliwość odruchów wegetatywnych 2) zaburzenia psychiczne 3) przewlekłe zakażenie 4) trudności w odżywianiu
-5) zaburzenia termoregulacji 6) kwestia bólu 7) problemy oddechowe 8) problemy związane z ułożeniem na stole operacyjnym 9) niebezpieczeństwo wynikające z podania sukcynylocholiny w przypadku paraplegii o niedługim przebiegu. Niewielki wzrost ciśnienia tętniczego jest prawdopodobny u chorych znieczulanych tiopentalem, podtlenkiem azotu i tubokuraryną z IPPV61.