W przypadku usunięcia całkowitego, podwiązuje się naczynia zaopatrujące tarczycę, a przytarczyce uwidacznia i zabezpiecza. Nerw krtaniowy również się uwidacznia i odpreparowuje. Cały płat oddziela się od tchawicy i usuwa razem z płatem piramidowym, jeśli ten jest.

W przypadku usunięcia częściowego, zaopatruje się naczynia jednego płata, a sam gruczoł tarczycy jest usunięty częściowo. Resztę narządu przymocowuje się do tchawicy.

Gruczoł wycina się klinowo i pozostawia tkaknę miąższową wielkości dużej wiśni, ewentualnie śliwki. W miejsce usuniętej tarczycy wkłada się dren ssący. Tkanki, które są usunięte na bok, zbliża się do siebie. Zszywa się mięśnie podłużne, mięsień szeroki szyi, a także skórę i tkankę podskórną. Stosuje się szwy śródskórne, aby rana ładnie się zagoiła.
Po operacji

Pacjent pozostaje w szpitalu przez około 4-5 dni po operacji. W ciągu doby po zabiegu mierzy się pacjentowi poziom wapnia, a w razie jego niedoboru, uzupełnia się go.

Najczęściej pacjent już wieczorem po operacji może wstawać, może jedynie czuć się lekko osłabiony. Czasem potrzebne są leki przeciwbólowe. Następnego dnia może już przyjmować płyny i jeść delikatne pokarmy. Dren lub dreny usuwa się po 2-3 dniach, a szwy po tygodniu.

Po zabiegu należy regularnie mierzyć poziom hormonu TSH.