-2. HIPOTENSJA. Jeśli nie jest zjawiskiem wtórnym (niewydolność nadnercz wstrząs), rzadko sprawia trudności podczas anestezji. 3. NIEWYDOLNOŚĆ KRĄŻENIA. Przypadki te stanowią poważne zagrożenie. N wolno dopuszczać do ostrego obrzęku płuc! jeśli wystąpi – podać małą dawkę tiopi

talu i tlen pod ciśnieniem. Nie dopuszczać do przeciążenia krążenia płynami podawanymi dożylnie. Niekiedy wskazana bywa analgezja podpajęczynówkowa lub zewnątrz- oponowa. Trzeba zapobiegać hipoksji. Tiopental, z wyjątkiem małych dawek w indukcji, należy stosować bardzo ostrożnie i zawsze w połączeniu z tlenem. Często wskazana jest intubacja. Cyklopropan nie jest przeciwwskazany, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej wentylacji płuc. Przed indukcją udaje się dość często poprawić stan pacjenta przez dożylne podanie digoksyny (jeśli chory jej lub jej pochodnych jeszcze nie otrzymywał). Celowe jest dożylne podanie diuretyku, np. furosemidu (Lasix) w dawce 20-40 mg. Mogą być wskazania do przeprowadzenia indukcji w pozycji półsiedzą- cej.

-4. OSTRA CHOROBA REUMATYCZNA. Powinna być przeciwwskazaniem do wszystkich operacji, prócz nagłych. Migdałki podniebienne i adenoidy usuwa się (jeśli to konieczne) w okresie zacisza choroby.